Okja, Joon-ho Bong

“Okja” نقدی بر جوامع مصرف گرا

برای افرادی که معتقد هستند سینما عمر خودش را کرده و بعد از سال 2000 فیلم خوبی ساخته نشده است باید بگوییم که سخت در اشتباه هستند و نمونه ای که می تواند به عنوان برگ برنده ی ما باشد فیلم “اُکجا” هست که به تازگی از شبکه اینترنتی “نتفلیکس” پخش شده است.

برای افرادی که معتقد هستند سینما عمر خودش را کرده و بعد از سال 2000 فیلم خوبی ساخته نشده است باید بگوییم که سخت در اشتباه هستند و نمونه ای که می تواند به عنوان برگ برنده ی ما باشد فیلم “اوکجا” هست که به تازگی از شبکه اینترنتی “نتفلیکس” پخش شده است.

خلاصه داستان: یک کارخانه موفق به تولید یک نوع خوک متفاوت شده است که می تواند به میزان زیاد رشد کند. تعدادی از این خوک ها به کشاورهای محلی سراسر جهان سپرده می شود تا بعد از 10 سال مشخص شود کدام کشاورز توانسته خوک بزرگ تری را تربیت کند.

ایده جدید و تأمل برانگیز است. “Joon-ho Bong” که در گذشته و با آثار دیگری نظیر “Snowpiercer” نشان داده بود نگاهی متفاوتی به سینما و موضوعات مطرح شده در آن دارد، این بار به سراغ مصرف گرایی و اوضاع اسف  بار این روزهای انسان ها رفته است. هم در نگارش فیلمنامه و هم در کارگردانی، می توان نبوغ این استاد چیره دست را مشاهده کرد.

داستان پر زرق و برق آغاز می شود و خیلی زود این زرق و برق گرفته شده و ما را به جایی به دور از هرگونه تکنولوژی می برد. در دل جنگل، جایی که یکی از خوک ها اکنون بزرگ شده و به همراه صاحب خود در حال گشت زنی و تفریح است. جلوه های ویژه از همان ابتدا کاملاً حرفه ای و باورپذیر طراحی شده اند و فیلمبرداری درون طبیعت بسیار چشم نواز و لذت بخش است.

Okja, Seo-Hyun Ahn

بعد از گذشتن مقداری از داستان، گره ها وارد روایت می شوند و حالا مخاطب که به خوبی با “اوکجا” و “میجا” ارتباط گرفته، خود را درگیر حوادث می کند و با شخصیت ها همزاد پنداری می کند که این نشانه موفقیت گروه سازنده ی فیلم است.

ریتم فیلم تا یک سوم پایانی به خوبی طراحی شده ولی به یک باره دچار افت می شود و دقایق پایانی کمی خسته کننده می شود و به نوعی در برخی از دیالوگ و اتفاقات احساس می شود که کمی کش آمده است. این کش آمده یا خسته کننده بودن شاید به دلیل پرداخت ضعیف باقی شخصیت های موجود در فیلم است، به غیر از “اوکجا” و “میجا“، ما بقیه افراد را نه می توانیم بشناسیم و نه درکشان می کنیم و تا آخر هم گنگ باقی می مانند.

Jake Gyllenhaal” با اینکه حضور کوتاهی در فیلم دارد ولی بازی درخشانی ارائه داده و یکی از نقاط قوت گروه بازیگری است. در کنار بازی همراه با اغراق “Gyllenhaal“، برخی از سکانس ها هم با اندکی مبالغه حالت کمیک و سرگرم کننده ای به خود گرفته که با توجه به موضوع تلخ مورد بحث، بسیار حرکت زیرکانه ای می باشد و نشان از هوش و ذکاوت “Joon-ho Bong” دارد.

Jake Gyllenhaal, okja

اوکجا” ایده ی بلندپروازانه ای دارد و بخش اعظمی از جوامع را هم مورد نقد قرار می دهد، شاید تبدیل به یک اثر فوق العاده نشود ولی سوال های زیادی را در ذهنتان به وجود می آورد و همین امر باعث می شود که دیدن آن را به شما توصیه کنیم.