Free Fire, Ben Wheatley

90 دقیقه پرهیجان با “Free Fire”

این روزها فیلم سازی به نسبه آسان تر شده و گاهی برای بالا بردن بنای ساختمان یک فیلمنامه فقط به یک ملات سبک و البته تیزهوشی نیاز است.

“Free Fire” از آن دسته فیلم هایی است که شاید برای ساختنش هزینه ی کمی شده باشد ولی خروجی آن اثری مفروح و قابل احترام است.

این روزها فیلم سازی به نسبه آسان تر شده و گاهی برای بالا بردن بنای ساختمان یک فیلمنامه فقط به یک ملات سبک و البته تیزهوشی نیاز است.

Free Fire” از آن دسته فیلم هایی است که شاید برای ساختنش هزینه ی کمی شده باشد ولی خروجی آن اثری مفروح و قابل احترام است.

خلاصه داستان: در انباری قرار است دو گروه معامله ی اصلحه انجام بدهند، همه چیز خوب پیش می رود که به ناگهان درگیر شخصی بین دو نفر از اعضای دو گروه به وجود می آید و اوضاع بهم می ریزد.

فیلم از یک ایده ی ساده گرفته شده، عده ای خلاف کار را در یک انبار قرار دهید و بین آنها اختلاف بیندازید. حال اگر یک اصلحه دست هر کدامشان بدهید، مبارزه ی جذابی را مشاهده خواهید کرد. البته باید گفت که فیلمنامه فقط در سطح ایده نمانده است و داستانی را با ریتم مناسب و جذاب روایت می کند. شاید مشکل اساسی کار در پرداخت شخصیت ها باشد! از آنجایی که فیلم به سرعت شروع می شود فرصت این پیش نمی آید تا ما به خوبی شخصیت ها را بشناسیم و همین امر باعث می شود که نتوانیم سمتی را انتخاب کنیم و در آخر هم برای هیچکدام از افراد دل نمی سوزانیم یا به هیچکدام حق نمی دهیم. از لحاظ اصول فیلمسازی شاید این امر یک ایراد اساسی باشد ولی می شود به گونه ای دیگر هم به موضوع نگریست. فیلم ما را در قالب دوربین، وارد یک مناقشه می کند و بدون اینکه بدانیم کدام طرف حق است و کدام باطل، 90 دقیقه از دیدن اتفاقات دورمان هیجان زده و البته کمی گنگ هستیم که این گنگ بودن هم شاید کمی لذت بخش باشد.

Free Fire, Brie Larson

Ben Wheatley” که سال گذشته فیلم شلوغ و پربازیگر دیگری به نام “High-Rise” را داشت، این بار گویا بر اوضاع مسلط تر بوده و گندکاریش را در اثر قبلی تا حدی جبران کرده است (هر چند به نظر من اگر کارگردان دیگری ساخت این فیلم را بر عهده میگرفت، قطعاً با یک اثر به مراتب سطح بالاتر روبرو میشدیم).

بازیگران شناخته شده زیادی در این فیلم ایفای نقش کرده اند که اتفاقاً همگی به خوبی از عهده وظایفشان برآمده و لحظات کمیک، نفس گیر و بعضاً باورپذیری را ایجاد می کنند. اگر بخواهیم تعدادی از آنها را نام ببریم می توان به “بری لارسون“، شارلتو کوپلی” و “کیلین مورفی” اشاره کرد.

Free Fire, Sharlto Copley

بیایید کمی منطق را بی خیال شویم و برای لحظاتی خود را در دنیای چند دیوانه قرار دهیم. قطعاً تجربه ی شیرینی خواهد بود که “Free Fire” آن را به شما تقدیم می کند.

A post shared by Free Fire (@freefiremovie) on