Logan, Marvel

خداحافظی باشکوه “Logan”

شاید یکی از بهترین فیلم های دنباله دار و البته کمیک، مجموعه فیلم های “ایکس من” باشد که در طی 17 سال پستی بلندی های بسیاری داشته و اکنون به پختگی کامل رسیده است. امسال یکی از فیلم های این مجموعه یعنی “Logan” که شاید مورد انتظارترین آنها هم باشد، اکران شد و “ایکس من” یکی از بهترین کاراکترهایش را از دست داد.

شاید یکی از بهترین فیلم های دنباله دار و البته کمیک، مجموعه فیلم های ایکس من” باشد که در طی 17 سال پستی بلندی های بسیاری داشته و اکنون به پختگی کامل رسیده است. امسال یکی از فیلم های این مجموعه یعنی “Logan” که شاید مورد انتظارترین آنها هم باشد، اکران شد و “ایکس من” یکی از بهترین کاراکترهایش را از دست داد.

خلاصه داستان: لوگان (ولوورین) با گذشت زمان دچار پیری و بیماری شده و قدرت هایش نیز کاهش یافته است. او در حال کلنجار با روزهای آخر زندگیش می باشد که با آمدن یک جهش یافته ی جدید (مشابه خودش)، همه چیز تغییر می کند.

اکران فیلم بسیار موفقیت آمیز بود و نظر مثبت مخاطبان و منتقدان را به همراه داشت که شاید این بازخورد ها به خاطر آخرین حضور این شخصیت روی پرده ی نقره ای باشد! فیلم با یک نبرد دیدنی آغاز شده و خیلی سریع ضعف های “لوگان” را به تصویر می کشد ولی به یکباره ریتم کار از همان ابتدا می افتد و دچار افت شدیدی می شود. مخاطب در طول فیلم گیج است و مسائل و اتفاقاتی را که مشاهده می کند، برایش قابل درک نیست، چون در قسمت های قبلی این مجموعه ندیده و در طول فیلم هم چیزی جزء چند دیالوگ درباره ی آنها نمی شنود. با سردرگمی موجود در فیلمنامه، تنها اهرمی که می توانست فیلم را نجات دهد، صحنه های اکشن بود که البته در این زمینه به خوبی پرداخت صورت گرفته و نظاره گر پیشرفت خوبی هستیم. صحنه های مبارزه، نوع کشتار و حتی سکانس هایی که “چارلز” دچار حمله عصبی می شود، از نقاط قوت فیلم به شمار می روند و شاید یکی از عواملی باشند که بتوان به وسیله ی آنها از اشکالات دیگر چشم پوشی کرد که معمولاً هم همین عوامل در فیلم های این چنینی مد نظر قرار می گیرند.

 Hugh Jackman, Logan

در فیلمبرداری با دو اتفاق روبه رو هستیم، برخی نماها و صحنه ها به شدت خوب و مناسب طراحی شده ولی در برخی سکانس ها، هم در فیلمبرداری و هم در اصلاح رنگ و تدوین به گونه ای عمل شده که انگار با یک فیلم تلویزیونی سطح پایین طرف هستیم، نه تنها کیفیت اثر با این سکانس ها پایین آمده بلکه ارتباط مخاطب را نیز برای لحظاتی با فیلم قطع می کند.

خرده داستان ها و خرده شخصیت های موجود در فیلم تأثیری بر روند کلی ندارند و شاید اگر بخشی از آنها حذف می شدند کمک بیشتری به جذاب تر شدن اثر می کرد. از این بخش اگر بگذریم شخصیت پردازی لوگان که در این فیلم متفاوت تر از قسمت های قبل است هم کمی ضعیف و سطحی بوده و حتی با اضافه شدن جهش یافته ی جدید، این ضعف را در شخصیت او هم می بینیم.

قطعاً یکی از نقاط قوت فیلم گریم آن است. در پیاده سازی گریم از روش هایی استفاده شده که شخصیت ها بسیار طبیعی دیده شوند و اغراقی در آنها مشاهده نشود و باید گفت که به نحو احسنت از عهده ی کارشان برآمده اند.

با توجه به اینکه پایان فیلم از قبل مشخص بود و در همه ی محافل حتی قبل از اکران در مورد آن بحث میشد، باید گفت که خداحافظی باشکوهی را شاهد بودیم. پایان یکی از بهترین ابرقهرمان های دنیای کمیک دراماتیک و البته پیروزمندانه بود و نشان داد که کسی جز خود “ولوورین” نمی تواند او را از پا دربیاورد.

Logan

در کنار همه ی نقاط ضعف و قوت موجود در اثر، “لوگان” با نقش آفرینی بسیار عالی “هیو جکمن” بعد از 17 سال بازنشسته شد ولی در خاطر تمامی کمیک دوستان باقی خواهد ماند.