James Ivory, Oscar, A Room with a View

فیلم “A Room With View”

محصول 1985، به کارگردانی جیمز ایوری (James Ivory)، فیلم سازی که بیشترین ساخته هایش در ژانر رمانتیک و رام است. فیلم اتاقی با یک چشم‌انداز، اقتباسی از یک رمان با همین نام است که ادوارد مورگان فورستر آن را در سال 1908 نوشته است.

محصول 1985، به کارگردانی  جیمز ایوری (James Ivory)، فیلم سازی که بیشترین ساخته هایش در ژانرهای رمانتیک و درام است. فیلم “اتاقی با یک چشم‌انداز”، اقتباسی از یک رمان با همین نام است که ادوارد مورگان فورستر آن را در سال 1908 نوشته است.

داستان دختری است به اسم لوسی که در سفر فلورانس، با پسر جوانی به اسم جورج آشنا می شود ولی پس از اقامت کوتاهش در فلورانس به خانه ییلاقی‌شان در انگلستان، پیش مادر و برادرش، فردی برمی‌گردد. پس از مدتی، جوانی به نام سیسل با بازی دنیل دی لوییس، به لوسی پیشنهاد ازدواج می دهد و لوسی هم قبول میکند ولی قبل از ازدواجشان، سر و کله ی جورج پیدا می شود که همین موضوع در تصمیم ازدواج لوسی خلل ایجاد میکند.

James Ivory, Oscar, A Room with a View
نمایی از فیلم “اتاقی با یک چشم‌انداز”

این فیلم در سه بخشِ بهترین کارگردانی هنری، بهترین طراحی لباس و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، برنده ی جایزه ی اسکار شده و همچنین در پنج بخش دیگر هم نامزد دریافت جایزه ی اسکار بوده است. در کل یکی از بهترین ساخته های جیمز ایوری به حساب می آید که نظر منتقدین را هم در آن زمان به خودش جلب کرده است.

فیلم اتاقی با یک چشم‌انداز، روان و دلنشین بوده و حساسیتی که ایوری در ساخت فیلم داشته مشهود است. لوکیشن ها، میزانسن، انتخاب بازیگران که همه متناسب با کاراکترند و موارد دیگر. با توجه به این که فیلم، اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی را گرفته ولی همچنان برای بیان عواطف نسبت به خود رمان ضعیف تر است و آن جراحت احساسی رمان را ایجاد نمی کند که معمولا هم این برتری وجود دارد، چرا که نویسنده دست و بالش برای توصیف باز تر است. اگر فرصتی برای خواندن رمان دارید، بطبع که بهتر است وگرنه ایوری، به بهترین شکل ممکن این رمان را به تصویر کشیده که ارزش تماشا دارد.

این روزها فیلم هایی با این ژانر، به ندرت می توانند در دل مخاطبین بنشینند و هیچ بویی از احساس نبرده اند و صرفا ادای درام و یک فیلم رمانتیک را در میآورند. دهه های 1980 و 1990 سال های پایانی فیلم های خوب سینما بود و پس از آن تا به امروز تعداد فیلم های قابل قبول به نسبت تولید کل، بسیار بسیار کم شده است.