Psychological horror, rosemary's baby, Roman Polanski

بچه ی رزماری “Rosemary’s Baby”

از اولین فیلم هایی که بحث شیطان پرستی را با جدیت تمام بیان کرده است. رومن پولانسکی (Roman Polanski) فیلمساز پر حاشیه سینما، در ۳۴ سالگی با ساخت این فیلم، بستر را برای سازندگان فیلمهایی همچون طالع نحس و جن گیر هموار کرد…

از اولین فیلم هایی که بحث شیطان پرستی را با جدیت تمام بیان کرده است. رومن پولانسکی (Roman Polanski) فیلمساز پر حاشیه سینما، در ۳۴ سالگی با ساخت این فیلم، بستر را برای سازندگان فیلمهایی همچون “طالع نحس” و “جن گیر” هموار کرد…

“پولانسکی” پس از این فیلم، مشغول ساخت پروژه ای به اسم “روز دلفین” در انگلستان بود که عده ای به نام خانواده منسون، همسرش(شارون تیت) را درحالی که در روزهای پایانی بارداری اش بود به قتل رساندند. در این حادثه سه تن از دوستان “شارون” هم که آن روز کنارش بودند به قتل رسیدند. به گزارش ضبط شده از حادثه منسن‌ها، شارون و دوستانش را با ۱۰۲ ضربهٔ چاقو از پای درآوردند و با پیچیدن طناب به دور گردنشان، آنها را خفه کردند. گفته می شود این حادثه با فیلم “بچه ی رزماری” مرتبط بوده و تلخی فیلم های “پولانسکی” را از آن پس به این حادثه ربط می دهند. فیلم “روز دلفین” هم به کلی متوقف شد.

Psychological horror, rosemary's baby, Roman Polanski
نمایی از فیلم “Rosemary’s Baby”

داستان فیلم از این قرار است که “رزماری” و “گای ودهاوس” برای ادامه زندگیشان آپارتمانی را انتخاب می کنند ولی شبی با حادثه خودکشی دختر همسایه مواجه می شوند که این اتفاق باعث نزدیکی این زوج به پدر و مادر خوانده ی دختر می شود. در این حین “رزماری” و همسرش تصمیم می گیرند که بچه دار شوند ولی اتفاقات عجیب آغاز می شوند.
“بچه ی رزماری” یک فیلم ترسناک روانشناسانه است که اقتباسی از رمانی با همین نام به نویسندگی “آیرا لوین” می باشد. فیلم با توجه به تم ترسناکش، پرش و یا غافلگیری گیج کننده ای ندارد ولی در پایان سوالات بسیاری را بی پاسخ می گذارد و در عین حال قصه، بسیار روان و شمرده به جلو حرکت کرده و با هر سکانسی بیننده را آماده ی سکانس بعدی می کند.

فیلم ترسناکی که اصلا در آن خشونت نمی بینید و صحنه های چندش آوری هم وجود ندارد که این روزها باب شده و آن را باعث ترسناک شدن فیلم می دانند! فقط با ترکیب موسیقی و فیلمبرداری حال و هوای ترس را منتقل می کند. البته ناگفته نماند که ژانر ترس را “هیچکاک” به کمال رساند، بعد از مرگش تیتر روزنامه ها این بود: “دیگر نترسید، هیچکاک مُرد”. ولی بحث به دنیا آوردن بچه ای از شیطان توسط یک انسان در اینجا مطرح شد که بعدها در بسیاری از فیلم ها بر سر زبان ها افتاد، همانند “طالع نحس” که در آن فرزندی از شیطان را نگهداری می کردند.