ماجرای نیمروز، محمد حسین مهدویان، فیلم فجر

فیلم “ماجرای نیمروز”

ماجرای نیمروز، ساخته ی “محمد حسین مهدویان” در سی و پنجمین دوره ی جشنواره فیلم فجر، برنده ی سیمرغ بلورین بهترین فیلم شده است. مهدویان پیش از این با ایستاده در غبار که تنها فیلمش در قالب سینمایی بود هم در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر مورد تحسین قرار گرفت و سیمرغ بلورین بهترین فیلم را به نام خود ثبت کرد.

ماجرای نیمروز، ساخته ی “محمد حسین مهدویان” در سی و پنجمین دوره ی جشنواره فیلم فجر، برنده ی سیمرغ بلورین بهترین فیلم شده است. مهدویان پیش از این با ایستاده در غبار که تنها فیلمش در قالب سینمایی بود هم در سی و چهارمین دوره  جشنواره فیلم فجر مورد تحسین قرار گرفت و سیمرغ بلورین بهترین فیلم را به نام خود ثبت کرد.

خلاصه فیلم: “فیلم به ترورهای سال ۱۳۶۰ به دست گروه مجاهدین خلق می‌پردازد. این درگیری ها پس از برکناری ابوالحسن بنی‌صدر بعنوان رئیس جمهور توسط مجلس شدت می‌گیرد. گروهک های ضد حکومت مانند مجاهدین دست به ترورهای موفق و ناموفق مقامات ارشد حکومت می‌ زند. از سوی دیگر، سازمان اطلاعات کشور و اطلاعات سپاه با همکاری هم درصدد دستگیری اعضای گروه مجاهدین خلق می باشند. در این میان، روابط سابق بین یکی از اعضای سپاه و زنی از اعضای مجاهدین خلق که در گذشته در دانشگاه همکلاسی بودند… .” “منبع: ویکیپدیا

فیلم قبلی مهودویان، ایستاده در غبار، سبک متفاوتی برای قصه گویی دارد. یک ساعت و نیم صدا،که داستان زندگی سردار “حاج احمد متوسلیان” را در مقاطع مختلف زندگی اش با تصاویری در نظر گرفته است تا به نوعی آن خاطرات را که میشنوید، زنده کند. فیلم چندان جدی و خوبی نبود ولی دومین کارش در قالب سینما، ماجرای نیمروز، یک اثر متفاوت در تاریخ سینمای ایران است.

ماجرای نیمروز، محمد حسین مهدویان، فیلم فجر
نمایی از فیلم “ماجرای نیمروز”

مشکل اصلی فیلم این است که دوربین فقط سمت سازمانیست که مقابل مجاهدین اند و  به مخاطب حوادث را یک طرفه نشان میدهد ولی در همان یک طرف، یکسری مجموع اتفاقات را در یک دوره جمع کرده و تکه تکه کنار هم گذاشته است. هیچ پارگی بین این تکه ها حس نمیشود و کاملا یکدست است. همچنین شخصیت ها در جایگاهشان قرار دارند و به خوبی کاراکتر ها را پیاده کرده اند. در مجموع مهدویان سبک کار خود را مشخص کرده است، موضوعاتی که تا کنون به آنها پرداخت نشده است،حداقل به این خوبی و ماجرای نیمروز هم فیلم امیدوارکننده ای بود تا مشتاقانه منتظر کار بعدی اش باشیم.